Ako sa poriadne zbaliť na tábor, to je otázka ktorú si kládlo mnoho z nás najmä v čase aký je tento – pár dní pred táborom.

V nasledujúcich riadkoch si popíšeme aspoň základné pravidlá balenia sa a zopár vecí, bez ktorích sa na tábore nazaobíde žiaden poriadny skaut ani skautka.

 

AKO A DO ČOHO?

Na tábor je najlepšie sa zbaliť do klasického veľkého turistického batohu (cca 70 litrov). Pri výbere takéhoto batoha je najdôležitejšie to, ako sedí na chrbte. Skaut si je schopný svoje veci odniesť aj na veľké vzdialenosti ak je treba.

Hlavné zásady balenia sa do veľkého batohu sú: na spodok si daj veci, ktoré budeš potrebovať až po pochode ako napríklad spacák a tažké veci, aby si si udržal nízko ťažisko. Bližšie ku vrchu si daj veci, ktoré budeš možno potrebovať aj počas pochodu a budeš ich potrebovať vybrať von a rýchlo zasa zbaliť. Takéto veci sú napríklad, pršiplášť, nožík alebo jedlo. Snaž si neoprieť o chrbát tvrdé a nepríjemné veci, budú ťa tlačiť celú cestu.

Je veľmi praktické si do veľkého batohu pribaliť aj malý ruksak na jednodňové výlety (cca 20 litrov). Taktýto ruksak si možeš zrolovať do veľkého alebo si ho pripnúť popruhmi zvonku. Počas tábora sa ide na niekoľko menších výletov a vždy je lepšie si svoje veci niesť na chrbte ako v ruke.

V prípade táborov je časté, že si skaut so sebou zoberie aj ľahkú skladaciu plastovú krabicu. Do nej si potom vieš vybaliť svoje veci v podsade alebo hangári. Je to veľmi praktické aby ti napríklad nezvlhli veci ale pri bodovaní poriadku stanov.

 

ČO SI ZBALIŤ?

Na tábore sa skaut stretne s veľa situáciami a prirodzene chce byť na všetky pripravený. Umenie však je, zabliť sa striedmo a hospodárne. Váhu svojich vecí by si predsa skaut mal vedieť odniesť na vlastnom chrbte. Na tábore však odporúčame mať tieto veci:

1) Tábornícke
– Veľký batoh (nie taška) – vedia zbaliť spacák, karimatku, ešus, vodu… (výlet s prespaním)
– Príručný batoh alebo taška cez rameno. (odporúčam batoh)
– Karimatka – na tábor neoporúčame nafukovaciu pretože sa ľahko poškodí a vyfúkne
– Spacák – odporúčaný dolný komfort 0d 0 do 5 stupňov.
– Ešus / obedár (nie plastová miska na potraviny – bude sa v ňom variť), príbor (aspoň lyžica), vreckový nožík
– Pohár (odporúčam plecháčik, určite nie keramika) – nerozbitný
– Uzatvárateľná flaša na vodu + každý by mal mať aspoň 1,5 litra PET flašu na výlet
– Šiltovka alebo klobúk

2) Obuv a vodeodolný program:
– Gumáky alebo kvalitné nepremokavé topánky
– Ak si berieš gumáky – treba aj pevnú turistickú obuv k tomu
– Tenisky (nie halové)
– Sandále – niečo iné v čom sa neparí noha ale vydržíš v tom výlet
– Normálny pršiplášť – nie jednorázový. Nepremokavá bunda je tiež v poriadku ale môže sa zničiť a je tažšia. Môžeš aj aj.

3) Klasicke vybavenie:
– KPZ, pero, papier (aspoň zošit), ceruzka, uzlovačka, novácik / prvý skaut, baterka (odporúčame čelovku+záložnú batériu), zápalky (kludne aj viac), šatka oddielová + šatka na hry. Ideálne bavlnená štvorcová (bufka NENAHRÁDZA klasickú šatku)
– Rovnošata

4) Hygiena:
– Malý uterák a  veľký uterák, hrebeň / kefa na vlasy
– Odporúčané su opalovací krém a repelent
– Vreckovky
– Zubná kefka ( pastu a sprchový gél zabezpečí na tábore zbor – bio prípravky)

5) Oblečenie
– Sada vecí na spanie: tepláky, tričko, ponožky (tie budeš musieť počas tábora meniť)
– Sada vecí krátke oblečenie: kraťasy (aspoň 2ks), tričká cca kus na dva dni
– Spodné prádlo + ponožky. (zabaliť aj 2-3 sady hrubých ponožiek – sú dobré na táborové večeri)
– Sada vecí dlhý rukáv:
– 2*dlhé nohavice na von (pevné, ideálne lesné farby na hry lepšie)
– 2-3* tričko s dlhým rukávom
– mikina 2 kusy
– letná bunda
– Plavky

6) Odporúčane veci, ak nie sú nevadí:
– Klasická vojenská celta (sedenie vonku, v lese, nosenie dreva) –  veľmi užitočné
– Tvoja obľúbená knižka ktorou sa zabavíš
– Karty alebo menšie stolové hry – na tábor berieme aj celú zborovú sadu
– Príručné šitie na drobné opravy (zo dve ihly, niť…)

 

ZLATÉ RADY:

Pri balení sa mysli na to, že skaut v prírode nepotrebuje zabelú celú svoju izbu. Skautský tábor sa nekamaráti s elektornikou ako mobilné telefóny alebo tabelety. Za svoje drahé a krehké predmety je každý skaut zodpovedný sám.

Turistické topánky sú jednou z najdlôležitejších častí skautovej výbavy. Nie je vždy pravidlo, že za dobré topánky treba v obchode vyvaliť balík, ale je úplne zásadné aby ti tvoje pevné turistické boty dobre sedeli. Boty musia byť na nohe pevne pripevnené aby ju pri chôdzi v zdradnom teréne podporovali ale zároveň nesmú nohu šúchať. Najlepšie je si svoje turistické topánky pred táborom rozchodiť na poriadnej túre alebo trojdňovke.

Nožík považujeme takmer za znak zálesáka a každý skaut so sebou na tábor jeden nesie. Skaustký nožík však má spĺňať určité parametre a tu sa uprednostnuje funkcia pred štýlom. Na tábore sú pre skauta nožíky ako motílik alebo vyskakovačka na pružinke takmer zbytočné. Nie sú moc pevné a nedá sa na ne spolahnúť. Zbytočné sú aj extrémne dlhé nože, sú nepraktické a veľa krát nebezpečné aj pre svojho majtela. Ideálna dĺžka čepele noža na skautskú prax je medzi 8 a 12 cm. S takýmto nožom sa dobre narába aj pri jemných záležitostiach ako je vyrezávanie ale vydrží aj tvrdšie zaobchádzanie. Skvelé sú nožíky s pevnou rúčkou a dobrým krytom, z ktorého nôž nevypadne.

Ak si si pri balení neistý, nepodlahni lacným internetovým radám. Poraď sa s knižkou nováčik alebo s tvojim radcom prípadne oddlielovým vodcom. Roky skuatských táborov ich už naučili čo na tábore je treba a čo nie. Určite ti radi poradia.