V rámci mesiaca kníh sme si pre Vás pripravili tipy na knihy, ktoré ovplyvnili skauting Veríme, že vás inšpirujeme k tomu, aby ste si aspoň jednu z nich prečítali a nechali sa vtiahnuť do príbehov, ktoré formujú chlapcov a dievčatá dodnes.
Kniha džunglí – Rudyard Kipling
Kniha je skôr séria poviedok, ako ucelený román, ale napriek tomu vás vtiahne do deja odohrávajúceho sa v orientálnej Indii a divokej džungli. Najznámejšou postavou je Mauglí, ľudské dieťa vychované svorkou vlkov, ktoré uniká pred tigrom Šerchánom (Shere Khan).
Dobrodružstvá z džungle zaujali zakladateľa skautingu natoľko, že sa rozhodol pomenovať najmladšiu vekovú kategóriu vĺčatá a celý ich systém napredovania zasadiť do symboliky tejto knižky. Mauglí, Baghíra, Balú, Akela, Kaa a aj Šerchán sprevádzajú naše vĺčatá až do veku kým vyrastú v Slobodných lovcov opustia svoju svorku a prejdú ku skautom. Tento rok máme sté výročie od založenia prvého oddielu vĺčat na svete.
Dvaja Divosi – Ernest Thompson Seton
Je legendárna kniha, ktorá stála pri zrode woodcraftu (Ligy lesnej múdrosti) a skautingu v Amerike. Každý, kto miluje Divoký západ a chcel stráviť aspoň jedno leto, ako severoamerický indián si ju obľúbi. Spolu so Samom a Yanom sa naučíte, ako založiť oheň trením paličiek, postaviť típí, ušiť si indiánsky odev, či stopovať jeleňa.
Kniha je nie len pútavým dielom, ale zároveň aj návodom, ako si vytvoriť alebo postaviť viacero táborníckych stavieb či pomôcok. Do skautingu vnáša romantiku spojenú s indiánmi a stanovaním v típí.
Pod Junáckou vlajkou – Jaroslav Foglar
Je jedna z mála Foglarových kníh, ktorá priamo popisuje život v skautom oddiely. Činnosťou 90. oddielu vás prevedie mladý Mirek, ktorý vstúpi do skautingu, aby ukradol stan pre svoju bandu. Program a kamarátske vzťahy v oddiely ho natoľko uchvátia, že zavrhne svojich starých kamarátov a rozhodne sa stať sa skautom. Celý príbeh vrcholí, ako inak skautským táborom a veľkou hrou s tajomným názvom Alvarez.
Kniha môže slúžiť aj ako návod na fungovanie ideálneho skautského oddielu a v prípade, ak ste nikdy nezažili celo táborovú etapovú hru, tak vám výborne vykreslí jej priebeh, úskalia a dokonca aj pocity hráčov.
Chlapci od Bobrej Rieky – Jaroslav Foglar
Jirka a Vilík sú mestskí chlapci, ktorí trávia svoj čas hraním futbalu a občasnými bitkami s chlapcami z iných častí, ale všetko sa zmení stretnutím so záhadnou osobou, ktorá si hovorí Rikitan a navrhne im, či by nechceli skúsiť nové dobrodružstvá. Okolo Rikitana sa neskôr vytvorí skupina chlapcov, ktorá sa spoločne vypraví na tábor do Slnečnej zátoky a prežije spolu leto v prírode.
Kniha stojí na počiatku legendy o skautoch a lovení bobríkov. Literárni chlapci naozaj skladajú skúšky zdatnosti, ktoré sú pomenované Bobríci. Neskôr sa lovenie bobríkov prenieslo aj do skautskej organizácie a hovorovej reči. Asi každý si už povedal, že loví bobríka hladu či ticha.
Prajeme Vám príjemné čitanie počas sychravých marcových večerov.